Hrvatski zdravstveni i IT sektor razvili su i predstavili hrvatsku inačicu mobilne aplikacije "Stop COVID-19" radi anonimnog obavještavanja o izloženosti koronavirusu. Aplikaciju je izradio APIS, temeljem odluke Vlade, a evaluirala ju je Agencija za zaštitu osobnih podataka kako bi bila potpuno usklađena s Općom uredbom o zaštiti podataka.
Do danas je desetak članica EU izradilo svoje službene mobilne aplikacije za praćenje kontakata i obavještavanje o izloženosti bolesti COVID-19 i to Austrija, Češka, Italija, Latvija, Njemačka, Poljska, Danska, Irska, Francuska i Mađarska.
Aplikacija je dostupna za mobilne uređaje Android i Apple platforme, a koristi bluetooth tehnologiju. Interoperabilna je među različitim aplikacijskim sustavima, a radi zaštite podataka i privatnosti, mobiteli izmjenjuju tzv. ključeve tj. nasumične nizove znakova. Svi zapisi ostvareni između dva uređaja, tj. dvije osobe, zabilježeni su isključivo na mobilnim uređajima. Svaki korisnik na anonimnoj bazi dobiva informaciju da je u nekom određenom razdoblju 14 dana unatrag bio u kontaktu sa zaraženom osobom i jesu li imali kontakt visokog, srednjeg ili niskog rizika temeljem točno određenih parametara.
Na predstavljanju je istaknuto da je aplikacija kibernetički sigurna i da koristi samo privremene i anonimne podatke. Pri tome je najavljena mogućnost da se u slučaju dužeg trajanja ugroze koronavirusa EU regulativom obveže sve koji prelaze granice da budu korisnici aplikacije. Nakon što prođe ugroza od pandemije, mobilna aplikacija se više neće moći koristiti, piše tportal.
Povezane teme:
Osobni podaci koji se tiču zdravlja
Mjerenje temperature bez bilježenja rezultata & GDPR
Poveuzane usluge:
DPO - Službenik za zaštitu podataka Plus
Izvor: www.tportal.hr